Krajobraz architektoniczny Warszawy w 2022 roku

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 7 dni
Cena: 149,00 zł 149.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: -
Kod produktu: 5D2F-457F9

Opis

Grudniowa przedsprzedaż naszego najnowszego albumu, podręcznika dla wszystkich archiwarszawiaków, obecnych i przyszłych: 

Krajobraz architektoniczny Warszawy w 2022 roku

pod red. prof dr hab. Sławomira Gzella

 

(...)Pojawiły się też nowe trendy, dzięki którym zmieniają się obszary, wydawało się kiedyś trudne lub niemożliwe do ożywienia. Ale chyba najważniejszą zmianą jest pojawienie się nowego pokolenia planistów i architektów oraz prawie nieznanych przed rokiem 2000 wielu formacji miejskich aktywistów. 

Zmieniają się jednocześnie struktura miasta i miejska tkanka, być może wbrew dawnym planom, ale w zgodzie z potrzebami i możliwościami transportowymi. Śródmieście i centrum, których przestrzenie (wbrew teorii zdające się łączyć ze sobą) dotychczas przesuwały się na zachód od pierwotnych lokalizacji, dziś w zasadzie nie zajmują obszarów, ale punkty w węzłach sieci transportu. Są nimi przede wszystkim stacje metra, obudowywane coraz to nowymi wieżowcami, a w każdym razie nowymi miejscami pracy.(...)

(...)Nowym zjawiskiem w Warszawie jest też niespotykane wcześniej na taką skalę przywracanie do życia terenów poprzemysłowych, a czasem uda się ten zabieg z terenami pokolejowymi i powojskowymi. Niektóre z realizacji są wybitnymi kreacjami architektonicznymi, inne takie nie są, ale w sumie tworzą rzeczywistość, w której termin „re-use” jest realizowany w praktyce.(...)

Książkę otwiera opis nowej, przekształcającej się struktury miasta. Najpierw prezentujemy raporty niezbędne do projektowania (Monika Wróbel, Dariusz Bartoszewicz), po czym następuje opis nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania, który wyjaśnia, co chcemy zmienić i dlaczego (Monika Konrad), a dalej analizujemy strukturę przestrzenną miasta widzianą jako efekt możliwości transportowych (Leszek Wiśniewski). Kolejne rozdziały odnoszą się do problemów sektorowych: wieżowce wyznaczające nowe śródmieście / centrum miasta (Mikołaj Gomółka), stan zagospodarowania terenów poprzemysłowych na wybranych przykładach (Jakub Andrzejewski) badamy rolę śródmiejskich, historycznych placów miejskich (Grzegorz Buczek), stan i przyszłość terenów zielono-niebieskich stolicy w nowym ujęciu (Barbara Szulczewska), oczami dewelopera pokazujemy środowisko mieszkaniowe (Kazimierz Kierejczyk, Krzysztof Tryboń), a także wskazujemy rolę narzędzi elektronicznych w projektowaniu miasta i życiu jego mieszkańców (Ewa Janczar).

Ze wstępu autorstwa Sławomira Gzella

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl