9
Maj
2018

Spotkanie autorskie wokół książki „Pohulanka”

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z korespondentem wojennym, reporterem Polskiej Agencji Prasowej – Mirosławem Ikonowiczem, które odbędzie się w ramach Warszawskich Targów Książki. Wydawnictwo Blue Bird uczestniczy w nich na wspólnym stoisku Świadomych Wydawców.

„Pohulanka” jest reportażem z przedwojennego Wilna. Wilna widzianego oczami wtedy młodego chłopaka, późniejszego reportera wojennego – Mirosława Ikonowicza.

„Tadeusz Konwicki nazwał wileńską Nowostrojkę „bandycką dzielnicą”, do której obcemu niebezpiecznie się zapuszczać, bo można dostać nożem. Na czas wojny to była wręcz znakomita opinia. Na tym drewnianym przedmieściu, które okazało się dla nas przyjazne, my i sporo przyjaciół moich rodziców znalazło schronienie przed łapankami i wywózkami. Stąd można było dotrzeć nie wychodząc z lasu do Puszczy Rudnickiej, matecznika jednej z największych armii partyzanckich w okupowanej Europie. Wkrótce ojciec tam odszedł, a ja, 11-letni mężczyzna, zacząłem chodzić – niekiedy tymi samymi leśnymi ścieżkami – od wsi do wsi, jako domokrążny handlarz, aby pomoc matce wyżywić rodzinę” – wspomina Ikonowicz.

W takiej rzeczywistości, na rubieżach dawnej Rzeczypospolitej, musiał się odnaleźć chłopak z uprzywilejowanej polskiej rodziny. I może wtedy połknął tego bakcyla ryzyka, który wiódł go przez jego całą karierę korespondenta wojennego.

Autor o sobie i swoim pokoleniu
„Życia i przetrwania uczyła nas wojna, ale romantycznie zazdrościliśmy o kilka lat starszym od nas, że czynnie walczyli z okupantem. Może dlatego ja i paru moich najbliższych przyjaciół, w tym Ryszard Kapuściński, szukaliśmy spełnienia w zawodzie, który dostarcza mocnych przeżyć.
Pierwsza z moich zagranicznych przygód – korespondenta zagranicznego PAP – skończyła się po dwóch latach oficjalnym wyrzuceniem mnie ze stalinowskiej jeszcze wówczas Bułgarii. Potem były „zrewoltowana” Ameryka Łacińska, Hiszpania u schyłku frankizmu i w początkach demokracji, portugalska Rewolucja Goździków i praca korespondenta wojennego w Afryce. Z tych doświadczeń zrodziły się książki: Hiszpania bez kastanietów; Wyspa Nadziei; Zawód korespondent: Wilno, Hawana, Madryt; Angola Express i poświęcona mojemu przyjacielowi – Hombre Kapuściński”.

„Pohulanka” to również zapis ostatnich chwil wieloetnicznego Wilna, współistnienia społeczności Polaków, Żydów i Litwinów.

Mirosław Ikonowicz od 1953 roku pracuje w Polskiej Agencji Prasowej. Publikuje w „Polityce” i „Przeglądzie”. Przez 25 lat zajmował się pielgrzymkami Jana Pawła II, był z nim w 23 krajach. Autor książek: Hiszpania bez kastanietów (1971), Wyspa nadziei (1973) – o Kubie, Zawód: korespondent. Wilno – Hawana – Madryt (2007), Angola Express (2009), Hombre Kapuściński (2011). Był korespondentem PAP w Sofii (1956–1958), Hawanie (1963–1969), Madrycie i Lizbonie (1973–1980), Watykanie (1981–1986, 1990–1994), a także na Bliskim Wschodzie. Prywatnie ojciec Magdy Gessler i Piotra Ikonowicza.

http://sklep.wydawnictwo-bluebird.pl/pl/p/Pohulanka/92

Serdecznie zapraszamy!
19 maja 2018 roku godzina 14:00- 15:00
Warszawskie Targi Książki, stoisko 36/D6
PGE Stadion Narodowy
Al. Ks. J. Poniatowskiego 1

Zostaw komantarz